KURTLARLA KOŞAN KADINLAR — Dişi Kurdun Kirpikleri

https://www.booksiay.com/kurtlarla-kosan-kadinlar-disi-kurdun-kirpikleri/ilknur-akpinar-yucedag/

… bir gece

Kapıda bir kalp atışı var.

Dışarıda, sisin içinde bir kadın

Saçları dallardan, elbiseleri otlardan

Yeşil göl suyuna damlayan.

“Ben senim” diyor,

“ve çok uzak yoldan geldim.

Benimle gel, sana göstermem gereken bir şey var…”

Dönüp gidiyor, pelerini savruluyor,

Ansızın, altın renkli ışıklar… her yerde altın renkli ışıklar…”

Kurtlarla Koşan Kadınlar — Clarissa P. Estes

Zaman zaman aynaya baktığımda düşünürüm. Varoluşumda topladığım fiziksel, zihinsel ve ruhsal özelliklerim kim bilir kaç kişinin karmasıdır diye… Bazen eski çağlardan bir çağrının, bazen de uzak gelecekten bir fısıltının arasında bulurum kendimi. Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabının sayfaları arasına daldığım zaman bu konuda yanılmadığımı anladım.

Aslında yirmi beş yılı aşkın bir sürede yapılan gözlem, inceleme ve araştırmalar sonucunda oluşturulmuş bilimsel makale niteliği taşıyan bir kitap. Ancak, Clarissa P. Estes’in kelimelerinin şiirselliği ve efsane masalları, okuyucuya, ezoterik bilmeceler sunan eğlenceli bir yolculuk yaşatıyor. Araştırmalarının derin psikoloji tanımlamasına yardımcı olan ve geçmişten derlenen, birçoğunu bildiğimiz bu masallar, arkasındaki gerçeklerle sizi şaşkına çeviriyor. Psikanalizle ilgili birçok kitap okudum ama beni bu kadar derinden etkileyen ilk kitap olduğunu söyleyebilirim. Belki bunda, öncelikle bir “kadın” ve ikizleri olan bir “anne” olmamın da etkisi vardır.

Vücudumuzda enerji üreten, hücreyi ölümlerden koruyan, bölünerek çoğalan, hücre içinde dolaşıp nerede enerji lazımsa oraya giden, sihirli bir santralimiz var. Canlılığın temeli ve hücre enerjisinin en küçük organeli mitokondri, annelerimizden bize miras olarak devrediliyor. Bunu bir enerji nakil hattı gibi düşünürsek, insanlığın varoluşundan bugüne kadar sahip olduğumuz ve bizi biz yapan her şey, bu narin bedenlerden aktarılarak bize kadar ulaşan bir arkın akış güzergâhı. Şimdi düşünün, sizin oluşumunuza katkıda bulunan kadınların kaçını hatırlıyorsunuz?Anne, anneanne ve babaanne belki de bir nesil daha… Oysa soyunuzdan, tarih boyunca size gelene kadar bilmediğiniz kaç kadın karakter geçmiştir kim bilir…

Clarissa P. Estes, Vahşi kadın arketipinin, herkesin derinlerde sahip olduğu içgüdüsel bilgi olduğunu ifade ediyor. Günümüzde büyük beklentiler içinde hem toplumsal baskılar, hem de gündelik hayatın sıradan telaşları arasında yitip giden bu Vahşi Kadın arketipini yeniden uyandırmanın yollarını gösteriyor. Akılcılık ve zihin kararlarının yanına ilkel duygular ve önsezileri de ekleyerek “Güçlü Kadın” profilini doğa anaya salıyor. Gerçek dengenin, hayat- ölüm –hayat şeklinde doğal döngülerini bilip kabul etmekten geçtiğini savunuyor. Kadının içindeki “Vahşi”olanın içgüdüsel rehberimiz olduğunu ve doğru yolun talimatlarını ancak onunla öğreneceğimizi ifade ediyor. Her an bulabileceğimiz bu psişik rehberimizle bağlantıda kalırsak hayatımızın tatmin edici olacağını anlatıyor.

Çocukluk masallarla güzeldir. Bunların ilk hallerinden uyarlanmış hallerine kadar dinlediğim her masalı kurgu romanlardan daha çok sevmişimdir. Bu yüzden hala okurum, dinlerim ve anlatırım. Hatta kendi yazdığım “bir masal kitabım ”bile var :)Masallar büyümenin loş yolculuğunda en güzel fenerlerdir. Belki direk aydınlatmazlar ama metaforlar içinize öylesine işler ki, büyüdüğünüzde ummadığınız bir anda hafızanızın bir köşesinden fışkırarak çıkar. Sabırlı, cesur ve akıllı olanlar doğru yolu nasıl bulacaklarını onlarla kolaylıkla anlayabilirler. Hikâye anlatıcılığı özel bir yetenektir. Her yazarda farklı üsluplarda bulunur. Ancak, masal anlatma becerisi bambaşka bir şeydir. “Kurtlarla Koşan Kadınlar”ı okurken, kuşaklar boyunca her kültürde anlatılan onlarca tanıdık öyküyü okuyacaksınız. Clarissa P. Estes’in olağanüstü masal anlatma yeteneğinin arasına çizilen yolları takip ettiğinizde, derinlerde bir yerde size ait olanları bulacaksınız. Sonrasında mı?

Hayat/ Ölüm/ Hayat döngünüzde, kendi ormanınızın içinde uluyarak dans etmeye başlayacaksınız…

Çoğumuz hain “kurttan” korkarak büyümüş “kırmızı başlıklı” çocuklarız. Ancak, bu kitap bittiğinde okuduğunuz veya dinlediğiniz her masala bambaşka bir gözle bakacaksınız:

“Vahşi olan dişi bir kurdun” hediye ettiği “kirpiklerinin” arasından…

Keyifli okumalar…

DEVAMINI OKU: https://www.booksiay.com/kurtlarla-kosan-kadinlar-disi-kurdun-kirpikleri/ilknur-akpinar-yucedag/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store